Γιορτή Πολυτεχνείου 2016

ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ

Στις 17 Νοέμβρη 2016 και ώρα 10.00΄π.μ. , τιμήθηκε η επέτειος του Πολυτεχνείου στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας. Έγινε εξαίρετη δουλειά από τους μαθητές του σχολείου, που ανέλαβαν τη γιορτή, για να γίνει γνωστό σε όλους τους μαθητές το χρονικό του Πολυτεχνείου, να αντιληφθούν όλοι το κοινωνικό-πολιτικό-οικονομικό κλίμα της εποχής, τη δικτατορία των συνταγματαρχών, το αστυνομοκρατούμενο κράτος, τα μηνύματα των αγωνιστών του Πολυτεχνείου, που παραμένουν και σήμερα επίκαιρα. Στο έργο τους οι μαθητές βοηθήθηκαν από την καθηγήτρια κ. Φωτακοπούλου Ευτέρπη και τον καθηγητή κ. Κανδηλιώτη Γεράσιμο. Εντυπωσιακά ήταν και τα σκηνικά που δημιούργησαν οι μαθητές(τριες) με την καθηγήτρια των Καλλιτεχνικών κ. Πρωτονοταρίου Έλλη. Τα επαναστατικά τραγούδια της εποχής απέδωσαν εξαιρετικά η χορωδία του σχολείου, οι μαθητές που έπαιξαν μουσικά όργανα ή τραγούδησαν υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριας της Μουσικής κ. Ζαχαριά Ελένης.

Το πρόγραμμα της γιορτής

Ένα απόσπασμα της γιορτής θα δείτε εδώ.