Συνάντηση Comenius

274

Στις 23/1/2013 οι μαθητές του σχολείου μας που περίμεναν τα ξένα παιδιά ηταν πολύ χαρούμενοι. Περιμέναμε με ανυπομονησία την στιγμή που θα ανταλλάσαμε τις πρώτες μας λέξεις στα αγγλικά μαζί τους. Το ραντεβού ήταν στο σχολείο μας. Τα παιδιά έφτασαν και δεν μπορούσαν να φανταστούν τι τους περίμενε. Ο διευθυντής και ο υποδιευθυντής υποδέχτηκαν τα 22 παιδιά στην αίθουσα εκδηλώσεων. Αργότερα, τα παιδιά πήγαν στο δημαρχείο. Ο δήμαρχος καλωσόρισε τα παιδιά στην αίθουσα δημοτικού συμβουλίου και συνομίλησε μαζί τους. Μετά από μια μεγάλη συζήτηση στο δημαρχείο, τα παιδιά και οι καθηγητές τους επέστρεψαν στο σχολείο και τα καλωσορίσαμε στις τάξεις μας. Εκεί παρακολούθησαν το μάθημά μας και είπαν δυο λόγια για τη χώρα τους. Έπειτα τα παιδιά και οι καθηγητές έκαναν έναν περίπατο στο άλσος της πόλη μας όπου συμμετείχαν στο κυνήγι θησαυρού.

253

244

Η εμπειρία αυτή ήταν πρωτόγνωρη για όλους τους μαθητές του σχολείου. Ευχαριστηθήκαμε αυτήν την ημέρα γιατί ίσως να ήταν και η μοναδική φορά που θα είχαμε την ευκαιρία να μιλήσουμε με ξένα παιδιά. Τα ξένα παιδιά ήταν λίγο αγχωμένα και εμείς προσπαθήσαμε να τους κάνουμε να νιώσουνε πιο άνετα σαν να ήταν στο σχολείο τους. Νομίζω πως οι επισκέπτες μας πέρασαν πάρα πολύ καλά την εβδομάδα που ήταν στην χώρα μας και πιστεύω ότι στο μέλλον θα ήθελαν να ξανάρθουν στην Ελλάδα για μια πιο ολοκληρωμένη εμπειρία.

Μάριος Κουντουριώτης, Γ΄2