"Ιερά Οδός:Ο Τόπος και οι Άνθρωποι: Τρία σχολεία συνομιλούν με όχημα τις τέχνες και τον πολιτισμό για το δρόμο που τα ενώνει".

ΚΟΙΝΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ3 ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΤΟΥ ΑΙΓΑΛΕΩ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΗΝ ΙΕΡΑ ΟΔΟ

Στο αμφιθέατρο του 4ου ΓΕΛ  Αιγάλεω την Τετάρτη 11 Μαΐου τρία σχολεία του Αιγάλεω,  το σχολείο μα το 9ο, το 3ο καθώς και το 4ο ΓΕΛ ένωσαν τις δυνάμεις τους σε μια κοινή, πρωτότυπη, πολυδιάστατη, συγκινητική και πολύ αξιόλογη παράσταση με θέμα: "Ιερά Οδός: Ο Τόπος και οι Άνθρωποι: Τρία σχολεία συνομιλούν με όχημα τις τέχνες και τον πολιτισμό για το δρόμο που τα ενώνει".

Την εκδήλωση συντόνισαν από κοινού η υπεύθυνη Πολιτιστικών Θεμάτων της Γ΄Δ.Δ.Ε. Αθήνας κ. Ι. Δεκατρή και οι  εκπαιδευτικοί  Ε. Πρωτονοταρίου και Ε. Ζαχαριά από το  9ο Γ/σιο Αιγάλεω, η  Σ. Δεσποτίδου  από το 4ο ΓΕΛ Αιγάλεω και οι Τ. Σεργιανίδου, Φ. Καλομενίδου και Α. Χατζημηνάς από το 3ο Γ/σιο Αιγάλεω.

Την εκδήλωση άνοιξε ο 4ο Γενικό Λύκειο με προβολή βιντεο που είχε ως  θέμα: "Το Μπαρουτάδικο Χτες-Σήμερα-Αύριο".  Ακολούθησε το 3ο Γυμνάσιο, το οποίο  παρουσίασε το ποίημα του Αγγ. Σικελιανού "Ιερά Οδός", την βιντεοσκοπημένη συνέντευξη του επιζώντα  από το Μπλόκο του Αιγάλεω κου Χασαπίδη, (που ήταν παρών) και χορούς σχετικούς με την ιστορία της περιοχής.  Η παράσταση έκλεισε με  την παρουσίαση του 9ου Γυμνασίου η οποία είχε θέμα: "Ιεράς Οδού Αφηγήσεις:  Μνήμες των Τοίχων-Πορτρέτο στο αστικό τοπίο",Βιντεο -  πλούσιο φωτογραφικό υλικό, βιωματική αφήγηση και τραγούδια από την μαθητική ορχήστρα και η χορωδία του σχολείου που έδωσαν έναν ξεχωριστό τόνο στην εκδήλωση.  Τα σχολεία παρουσίασαν , ως επί το πλείστον, πρωτογενές ιστορικό, φωτογραφικό, πολυμεσικό, μουσικό-χορευτικό  υλικό που αφορούσε κυρίως στη νεώτερη και σύγχρονη Ιστορία -Πολιτισμό της Ιεράς Οδού και του Αιγάλεω.

Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν η  κ. Γιάννα Χριστόγλου-Αντιδήμαρχος Παιδείας Αιγάλεω, η κ. Δήμητρα Σκούφη, επίτιμη Προϊσταμένη Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης,η κ. Χρ.Γιαννούλου ως εκπρόσωπος του Προϊσταμένου Γ΄Δ.Δ.Ε. Αθήνας κ. Αθ. Αλεξόπουλου,  ο κ. Δημήτρης Μπέσης ,  Δημοτικός Σύμβουλος & Πρόεδρος των "Φίλων του Πυριτιδοποιείου" η κ. Δήμητρα Κορμπά ,Πρόεδρος του Συλλόγου  ?ΕΝΩΣΗ ΘΥΜΑΤΩΝ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑΤΟΣ ΑΙΓΑΛΕΩ?& πρ.Αντιδημαρχος Παιδειας,  ο κ. Χάρης Λαλές Γλύπτης, ο κ. Χασαπίδης με την σύζυγο του , η κ. Βιργινία Γεωργοπάνου από την Ένωση Γονέων Αιγάλεω και Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων του 3ου Γυμνασίου,  ο κ. Βασίλης Ιατρίδης πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων του 9ου Γυμνασίου, ο κ. Θοδωρής Μπούρας πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων του 4ου ΓΕΛ, η κ. Χρυσάνθη Μπακίρα  Αντιπρόεδρος του Συλλόγου του 3ου Γυμνασίου.

Για να δείτε φωτογραφίες από την εκδήλωση πατήστε εδώ.