Πορτραίτο στο αστικό τοπίο

Πολιτιστικό Πρόγραμμα 2004-2005

-Πορτραίτο στο αστικό τοπίο

-Μνήμες των τοίχων

Το πρόγραμμα δημιουργήθηκε με σκοπό να δώσει στους μαθητές τη δυνατότητα να περιπλανηθούν στην «πόλη» τους, να ερευνήσουν την καθημερινότητά τους με ένα νέο διαφορετικό τρόπο.

Για το λόγο αυτό χρησιμοποιήσαμε τη φωτογραφία. Οι μαθητές παρακολούθησαν μαθήματα φωτογραφίας, βασισμένα σε ένα βιβλίο του National Geografic, χωρίσθηκαν σε ομάδες και φωτογράφισαν θέματα ανάλογα της κεντρικής ιδέας του προγράμματος. Τα υποθέματα του προγράμματος ήταν τα ακόλουθα.

Πορτραίτο στο αστικό τοπίο

• Στο λεωφορείο ?στη στάση του λεωφορείου
  • Η πλατεία Εσταυρωμένου ? Πλατείες γενικά.
  • Ο δρόμος μου
  • Η γειτονιά μου.
  • Στο «σούπερ ?μάρκετ».
  • Στην αυλή του σχολείου ?σχολώντας.
  • Στο παλιό καφενείο.
  • Κοιμητήριο
  • Γιαπί.

Μνήμες των τοίχων

• Κομμάτια τοίχων.
  • Αφίσες
  • Γκράφιτι.

Το πρόγραμμα ξεκίνησε με πληθώρα μαθητών, αλλά κατέληξε τελικά εν πλήρη δράση με τους εξής : Στεφανόπουλος Άγγελος, Μαρούλης Λευτέρης, Δανούση Δέσποινα, Αραβαντινού Νικολέτα, Γκιομέμο Βάσω, Κανδηλιώτη Μαρία, Διακομοπούλου Νικολέτα, Αποστολοπούλου Αθανασία, Λύτρα Δέσποινα, Αραμπούλη Μαρία, Κουτσογιαννοπούλου Θεοδώρα.

Στο τέλος της χρονιάς οργανώθηκε έκθεση με τις καλύτερες φωτογραφίες σε συνδυασμό με στίχους από ποιήματα Ελλήνων ποιητών.

Υπεύθυνος του προγράμματος ήταν η καθηγήτρια Πρωτονοταρίου Έλλη ΠΕ 8

Μερικές από τις φωτογραφίες που τράβηξαν τα παιδιά φαίνονται παρακάτω.