Θεατρικό "Οδυσσέα γύρισε σπίτι"

Ένας από τους στόχους της εκπαίδευσης είναι το σχολείο να λειτουργεί ως χώρος δημιουργικής απασχόλησης για νέους. Έτσι πέρα, από το οργανωμένο μάθημα στην τάξη, το σχολείο μπορεί και πρέπει να αποτελέσει το χώρο όπου οι μαθητές θα αξιοποιούν τον ελεύθερο χρόνο τους ευχάριστα και δημιουργικά.

Στα πλαίσια λοιπόν αυτού του στόχου δημιουργήθηκε η θεατρική μας ομάδα. Η ενθουσιώδης ανταπόκριση των μαθητών στην περσινή μας προσπάθεια, παρά τις κτιριακές δυσκολίες, μας ενθάρρυνε να τολμήσουμε, αφού οι συνθήκες μας το επιτρέπουν, μια παράσταση με μεγαλύτερη συμμετοχή μαθητών.

Οι 40 και πλέον μαθητές που συντέλεσαν στην πραγματοποίηση αυτής της παράστασης εργάστηκαν με συνέπεια, άλλοι μεν για την κατασκευή των σκηνικών και άλλοι για να μάθουν και να εκτελέσουν τους ρόλους τους στη σκηνή. Είναι αξιοθαύμαστες και οι εύστοχες σκηνοθετικές τους απόψεις.

Πιστεύουμε ότι η εμπειρία τους είναι θετική και ευχόμαστε στο μέλλον να υπάρξει δυνατότητα για μεγαλύτερη συμμετοχή.

Περίληψη του έργου

?Οδυσσέα γύρισε σπίτι?

Παρουσιάζει τον Οδυσσέα να έχει ?καθ? οδόν προς την Ιθάκη?, να ναυαγήσει στο νησί της Κίρκης, όπου πριν απ? αυτόν έχει φθάσει ο θρύλος του και του έχουν αφιερώσει οδούς στ? όνομά του. Ο ίδιος ο πρωθυπουργός του νησιού σπεύδει να τον συναντήσει μόλις πληροφορείται την άφιξή του. Οποία όμως απογοήτευση όταν τον αντικρίζει. Είναι αδύνατο να δεχτεί ότι αυτός ο μικρόσωμος, γηρασμένος και καραβοτσακισμένος ανθρωπάκος μπορεί να είναι ο θρυλικός ήρωας του τρωικού πολέμου. Αλλά και να ήθελε, δεν θα επιτρεπόταν στον κόσμο με τοπικές και ? διεθνείς επιπτώσεις. Μόνη λύση, να τον περιορίσει και να παρουσιάσει ως Οδυσσέα, τον κουτό μεν αλλά με το ανάλογο προς ένα ήρωα σωματικό παρουσιαστικό Ελπήνορα. Μόνο που τα πράγματα θα περιπλακούν όταν η βασίλισσα Κίρκη δεχτεί το φιλί όχι από τον υποτιθέμενο αλλά από τον πραγματικό Οδυσσέα. Θ? αρχίσει τότε η αποκάλυψη του και μαζί η αποκάλυψη των άλλων ανθρώπων ακόμη και για αμαρτίες που δεν τους βαραίνουν, ως που να τον στήσουν τελικά άγαλμα, που να δακτυλοδεικτεί τον κόσμο.

Το έργο ?Οδυσσέα γύρισε σπίτι? πρωτοπαίχτηκε από το ΘΕΑΤΡΟ ΤΕΧΝΗΣ ΤΟΥ ΚΑΡΟΛΟΥ ΚΟΥΝ στις 22 Δεκεμβρίου 1966 σε σκηνοθεσία Κ. Κουν.

Το 1980 Παρουσιάζεται από την ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ σε σκηνοθεσία Κώστα Μπάκα.

Και το 1990 πάλι το ΘΕΑΤΡΟ ΤΕΧΝΗΣ παρουσιάζει το έργο σε σκηνοθεσία Μίμη Κουγιουμτζή στο ΩΔΕΙΟ ΗΡΩΔΟΥ ΑΤΤΙΚΟΥ ενώ η παράσταση επαναλαμβάνεται στο ΘΕΑΤΡΟ ΤΕΧΝΗΣ κατά την χειμερινή περίοδο 1990 ? 91.

ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ

Σκηνοθεσία:

α) Θεατρική Ομάδα

Κωνσταντάκου Ροδάνθη,

Φωκά Αναστασία,

Κανδηλιώτης Γεράσιμος,

Φωτακοπούλου Ευτέρπη,

Χατζησταύρου Ειρήνη.

β) Βασίλης Μαρτσάκης, πτυχιούχος του τμήματος θεατρικών σπουδών του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Διανομή:

Πύρρος: Αντώνης Κολοβός.

Λύσανδρος: Θάνος Παπούλης.

Φιλάρετος: Διομήδης Χαραλαμπόπουλος.

Κλείτος: Λεωνίδας Λέλλος.

Ελπήνορας: Αρτέμης Μενδρινός.

Αγαθίας: Κων/νος Λυμπερόπουλος.

Άριστος: Γιάννης Καραγιάννης.

Πολυκράτης: Γιώργος Κουμπαρούλης.

Οδυσσέας: Γιώργος Αλεξανδρίδης.

Νεφέλη: Γεωργία Κωστάλα.

Εύανδρος: Κων/νος Καρατζάς.

Κλειώ: Ευανθία Κριτσωτάκη.

Κορίτσι: Ειρήνη Γιανναδοπούλου.

Κίρκη: Μαρία Ανδρόνικου.

Νικίας: Γιάννης Καραγιάννης.

Σερβιτόρος: Ηρακλής Αδαμόπουλος.

Διπλωμάτης: Τάσος Κουτσούμπας.

Πηνελόπη: Ελένη Νικολοπούλου.

Τηλέμαχος: Δημήτρης Σαμόλης.

Φωτογράφοι: Μπαρμπαρής Κων/νος, Γκιούρκας Βασίλης.

Σκηνικά: Αναστασιάδης Διονύσης ? Καστανάς Δημήτρης

Για την κατασκευή των σκηνικών συνεργάστηκαν οι   μαθητές:

Αρκάς Περικλής

Βρυώνη Μαρία

Νασοπούλου Μαρία

Σάλτη Δήμητρα

Αναγνωσταράς Σπάρτακος

Μενδρινός Αρτέμης

Παυλοπούλου Δέσποινα

Συμιακάκη Άννα

Νικολαΐδου Κυριακή

Παναγιωτοπούλου Ευθυμία

Μηνδρινός Γιώργος

Μερσίνας Κώστας

Σαμαρτζή Ευφροσύνη

Τιμολέων Στέλιος

Σταματοπούλου Αικατερίνη

Στεβή Ευστρατία

Τσαγγαράτου Αγγελική

Αλεξανδρίδης Πέτρος

Για να δείτε τις φωτογραφίες από την παράσταση πατήστε εδώ.

IMG 20170716 141609

Το πρόγραμμα της παράστασης