Θεατρικό "Ασπίδα"

image020

Η φετινή χρονιά δεν μπορεί να θεωρηθεί από τις αποδοτικότερες στο χώρο της παιδείας.

Παρά τις αντίξοες συνθήκες η ομάδα μας τήρησε την ολιγόχρονη παράδοση του σχόλιου μας. Σ' αυτό παρακινηθήκαμε από τους ίδιους τους μαθητές οι οποίοι, από την αρχή της χρονιάς, μας ρωτούσαν με αγωνία «Κυρία, θα ανεβάσουμε φέτος θεατρικό έργο; Κύριε πότε θα αρχίσουμε;»

Φέτος μάλιστα δουλέψαμε σ' ένα χώρο πρωτόγνωρο για τα παιδιά: τη νέα αττική κωμωδία. Η προσπάθεια μεγάλη.

Αισιοδοξούμε και ελπίζουμε ότι το αποτέλεσμα θα σας ικανοποιήσει. Τέλος νιώθουμε την ανάγκη να ευχαριστήσουμε όλους όσους ενίσχυσαν την προσπάθεια μας αυτή: το διευθυντή του σχολείου μας, το σκηνοθέτη μας Κ. Παναγιώτη Ναρλή, τους γονείς, το δήμο Αιγάλεω για την πρωτοβουλία του να οργανώσει το μαθητικό φεστιβάλ και να δώσει την ευκαιρία στους μαθητές να παρουσιάσουν την προσπάθεια μιας ολόκληρης χρονιάς.

Μένανδρος

Ο Μένανδρος γεννήθηκε στην Αθήνα το 342 π.Χ. Ήταν μορφωμένος, πλούσιος και προικισμένος με ποιητικό ταλέντο. Μαθήτεψε στην «Περιπατητική Σχολή», όταν διευθυντής ήταν ο Θεόφραστος και έμαθε την τέχνη να σκιαγραφεί τους διάφορους ανθρώπινους χαρακτήρες. Στο θέατρο παρουσιάστηκε μόλις είκοσι χρόνων με την κωμωδία «Οργή».

Στα έργα του κύριο θέμα ήταν η αθηναϊκή κοινωνία με τις αδυναμίες της. Μιλάει για τη μοίρα των κοινών θνητών, περιγράφει τα ήθη της εποχής του και δίνει την ψυχολογία των διαφόρων ανθρωπίνων χαρακτήρων.

Η τέχνη του Μένανδρου, ως ποιητή της Νέας Αττικής Κωμωδίας, είναι αξεπέραστη. Τον παρομοιάζουν με τον Ευριπίδη. Η συμβουλή του στην εξέλιξη του θεάτρου γενικά είναι μεγάλη.

Πέθανε το 292 π.Χ η εποχή που έζησε ? στους πρώτους ελληνιστικούς χρόνου ? είναι η αρχή της ελληνικής παρακμής. Όλο το έργο του έχει τροφοδοτηθεί από τις ιδέες αυτής της εποχής.

Περίληψη του έργου

Ο τίτλος της κωμωδίας «ασπίδα» είναι πολύ πετυχημένος. Από μιαν ασπίδα ξεκινά όλη η υπόθεση του έργου. Πρόκειται για την σπασμένη ασπίδα του πολεμιστή Κλεόστρατου ? που βρήκε ο παιδαγωγός του Δάος στο πεδίο της μάχης δίπλα σ' ένα νεκρό στρατιώτη. Ένα στρατιώτη που τον νόμισε για τον Κλεόστρατο, γιατί, όπως ήτανε τουμπανιασμένος, δεν μπορούσε να τον αναγνωρίσει κανένας. Από αυτήν την ασπίδα ξετυλίγετε η κόκκινη κλωστή της ανέμης του έργου.

Μένανδρος

ΒΛΑΧΟΜΗΤΡΟΥ ΧΑΡΟΥΛΑ

ΓΕΡΑΚΗ ΖΩΗ

ΜΠΟΥΡΑΝΗ ΑΓΕΛΙΚΗ

Στα σκηνικά βοήθησε ομάδα μαθητών του σχολείου μας.

Γραφικά:

ΑΛΕΞΑΝΔΡΙΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

ΑΛΕΞΑΝΔΡΙΔΗΣ ΠΕΤΡΟΣ

Ευχαριστούμε τις μητέρες των παιδιών που έραψαν τις στολές:

ΜΑΝΩΛΟΠΟΥΛΟΥ Φ.

ΠΑΠΟΥΛΗ Β.
ΠΑΤΡΙΚΟΒΑΣΙΛΑΚΟΥ

Οι φωτογραφίες από την παράσταση